Regały na książki, przechowywanie lekturDzięki książkom wchodzimy w inny świat nie myśląc o problemach, które na nas czyhają, po prostu odrywamy się od rzeczywistości i dlatego powinniśmy je godnie przechowywać."Pokój bez książek to jak ciało bez duszy" W każdym domu powinna znajdować się biblioteczka domowa. Dzięki regałom na książki , nie musi być duży koszt samego miejsca do przechowywania naszych lektur. Na rynku mamy wiele regałów do dyspozycji , jaki odpowiedni wybrać? Mianowicie ten, który najbardziej pasuje do naszego wnętrza i pomieściłby nasze wszystkie książki.
Dzięki użyciu regałów, książki nie musimy przechowywać tylko w salonie, ale także w gabinecie (co oczywiste), sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet w przedpokoju. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i od pasującego wnętrza.


Jak widzimy regały mogą być różne, otwarte do wyeksponowania naszych najlepszych książek, które chcemy mieć zawsze pod ręką, po półki zamknięte, w których chowamy książki, które już przeczytaliśmy i z pewnością do nich kiedyś wrócimy. Zamknięte półeczki z pewnością sprawdzą się u dziecka, które ma sporo swoich drobiazgów. 


Kiedyś regały były wykonane z drewna, ewentualnie ze szklanymi półkami dla ozdoby. W dzisiejszych czasach zmienił się troszkę materiał z jakiego wykonane są nasze regały. Na rynku oprócz klasycznych drewnianych regałów, możemy spotkać wykonane z drewna egzotycznego, szkła, ze stali, aluminium, plastiku oraz tak jak widoczne na powyższym zdjęciu z materiału PCV, wzmocnione rurkami stalowymi malowane proszkowo. Taki regał jest dość fajny z tego względu gdyż możemy zbudować dowolną aranżację pasującą do naszego wnętrza. Jest on tani i pasuje do każdego pomieszczenia.
Oprócz tradycyjnych stojących regałów możemy również nasze wnętrze urozmaicić wiszącymi pólkami, które nie zajmują dużo przestrzeni, a książki mamy pod ręką.
Jak już mamy regał, to jak książki układać? Mianowicie możemy na różne sposoby według kolorów ( w jednym kolorze bądź w kolorach tęczy) , według rozmiarów (od najniższej do najwyższej),  według kategorii ( np. osobno historyczne, przygodowe itd), poziomo bądź pionowo. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Oprócz odpowiedniego miejsca do przechowywania książek, także trzeba pamiętać o odpowiednim ich traktowaniu, co mam na myśli? Mianowicie pamiętajmy o paru zasadach :

  • Myć ręce przed czytaniem (żeby nie pobrudzić książek)
  • Nie czytać przy jedzeniu
  • Przy obracaniu kartek nie ślinić palców ( odkształcają się rogi stron)
  • Nie zaginać rogów ( zawsze używaj zakładki)

Jest kilka podstawowych zasad do jakich musimy się zastosować, żeby cieszyć się wspaniałą kolekcją naszych niezniszczonych lektur.  Nasza biblioteczka, nie musi wiele kosztować wystarczy odpowiedni regał w odpowiedniej cenie, pasujący do naszego wnętrza.


                       

1 komentarz:

  1. U mnie skończyło się regałem na pół ściany w salonie, a i tak nie byłam w stanie pomieścić wszystkich książek, ale myślę, że to tylko kwestia odpowiedniego ułożenia i upchnę większość:D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Testerman , Blogger